Tworzenie stron internetowych, jaki język jest najlepszy?
Tworzenie stron internetowych i programowanie sieciowe wymaga korzystania z różnych technologii, w zależności od tego, jakiego rodzaju usługę chce stworzyć klient. Istnieje wiele teorii na temat tego, który język programowania jest najlepszy, ale w rzeczywistości często w jednym projekcie wykorzystuje się elementy zaprogramowane w różnych językach. Wybór technologii, która będzie przewodniczyć całemu procesowi, zależy głównie od specyfikacji i wymagań ustalonych na etapie planowania projektu. Przejrzyjmy więc różne języki programowania wykorzystywane do budowania stron internetowych i dowiedzmy się o nich nieco więcej.
Która technologia jest odpowiednia do tworzenia stron internetowych?
Zazwyczaj decyzja dotycząca wyboru odpowiednich technologii do budowy serwisu lub strony internetowej należy do zakresu działania software. Agencja interaktywna wykorzystując swoje doświadczenie i umiejętności pracowników jest w stanie trafnie wybrać języki programowania i technologie, które będą skuteczne. Czasem wiedza klienta na temat używanych technologii może przyczynić się do lepszego zrozumienia stopnia skomplikowania witryny oraz rozmiaru pracy, która musi zostać wykonana, aby osiągnąć pożądany efekt końcowy. HTML – Język służący jako podstawa kodowania strony internetowej. Można powiedzieć, że tworzy on jej szkielet. Technologia ta jest często wykorzystywana przez programistów do tworzenia zawartości strony internetowej. Choć może być to dla niektórych nowe pojęcie, programiści spotykają się z nim już na samym początku swojej nauki. Później towarzyszy im prawie przez cały czas, pojawiając się w różnych projektach witryn i stron, nie dając o sobie zapomnieć.
Strona internetowa wymaga użycia HTML w pewnych przypadkach. Ten język jest uważany za podstawowy i pomaga w stworzeniu podstaw i innych podobnych elementów. Warto również wspomnieć, że nie jest potrzebny kompilator do kodu HTML. W tym konkretnym przypadku przeglądarka internetowa pełni rolę kompilatora. Kod źródłowy napisany w tym języku jest jawny, niezależnie od tego, czy dotyczy strony banku, instytucji rządowej, czy małej lub średniej firmy. Na szczęście nie jest to problem, ponieważ kod pokazuje tylko to, co jest aktualnie widoczne na stronie. Każdy użytkownik, który odwiedza stronę, może zobaczyć te informacje w formie wizualnej. CSS, czyli pliki i arkusze stylów – Dzięki CSS możemy uzupełnić wcześniej wspomniany kod HTML. Za pomocą tego języka określamy wygląd opisanych wcześniej elementów i ich projekt, który jest widoczny dla końcowych użytkowników odwiedzających serwis lub stronę internetową. Na przykład, podczas tworzenia stron internetowych, za pomocą HTML określamy, że w danym miejscu powinien pojawić się konkretny tekst lub przycisk. Jednak aby stworzyć jego wygląd, potrzebujemy CSS, który określi dokładne parametry, takie jak kolor, zaokrąglenia przycisku (jeśli są potrzebne), czcionka i inne elementy, które wpływają na wygląd projektowanej strony internetowej. Kod jest odczytywany przez przeglądarkę i, podobnie jak w przypadku HTML, jest widoczny dla zainteresowanych użytkowników. Aby go zobaczyć, można wyświetlić kod źródłowy dowolnej strony i kliknąć element z kodem CSS.
Działanie i mechanika strony internetowej
Wygląd jest ważny, ale języki programowania wykorzystywane do tworzenia stron internetowych muszą zapewnić, że wszystkie wymagane przez klienta funkcje, moduły i akcje działają poprawnie. Dzięki najnowszym technologiom jest możliwe zaimplementowanie niemal każdego rozwiązania w serwisie internetowym. Czynniki takie jak czas implementacji i budżet klienta decydują o zakresie projektu i funkcjonalności, które mogą być wdrożone. Warto zapoznać się z językami programowania, które pozwalają na tworzenie zaawansowanych stron. PHP – jest wykorzystywany do stworzenia witryny, sklepu internetowego lub serwisu transakcyjnego z wieloma zaawansowanymi funkcjami dla użytkownika. Cała mechanika i działania muszą zostać wcześniej zakodowane, aby użytkownik mógł łatwo osiągnąć swoje cele. Dodatkowo agencja interaktywna dba o to, aby strony internetowe były zgodne z projektami UX. Najlepszym sposobem na wyjaśnienie roli języka PHP jest przykład. Wiele serwisów internetowych i sklepów umożliwia zalogowanie lub rejestrację. Aby to zrobić, należy wypełnić pola w formularzu. Pola i przyciski są tworzone w języku HTML, a ich wygląd oraz inne elementy wizualne są dostosowywane za pomocą kodu CSS. Jednak to nie wystarczy, aby strona odpowiednio reagowała na działania użytkownika, informacje wprowadzone w pola są zapisywane w bazie danych, a podany adres e-mail jest sprawdzany pod kątem poprawności. Wszystkie te akcje są możliwe dzięki kodowi PHP, który uruchamia całą „maszynerię”. Nawet przycisk stworzony w HTML wywołuje odpowiedni skrypt PHP po kliknięciu. Kod PHP jest tajny i nie jest widoczny dla zwykłego użytkownika. Tworzenie zaawansowanych stron internetowych byłoby niemożliwe bez logiki. Różnica polega na tym, że w przypadku kodu PHP nie jest on renderowany przez przeglądarkę. Cały kod jest umieszczony na serwerze, a nasza strona oraz użytkownik wykonujący akcję za jej pośrednictwem składają zapytanie do serwera. Serwer odpowiada wykonaną akcją, umożliwiając poprawne funkcjonowanie systemu. Lokalnie na komputerze nie ma nawet jednej linii kodu PHP.
Technologie mają na celu zapewnienie użytkownikowi najwyższą jakość
Wielu ludzi, którzy interesują się tworzeniem stron internetowych, może być zaskoczonych faktem, że przy jednym projekcie może być użytych wiele różnych języków programowania. Jakie są cechy charakterystyczne dla JavaScript? Wszystkie dodatkowe elementy i funkcjonalności strony lub witryny internetowej, które są związane z jej przeglądaniem i interakcją, mogą zostać napisane w języku JavaScript. Jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania, który jest również bardzo potrzebny na rynku skupionym na użytkowniku. JavaScript jest wykorzystywany do tworzenia niestandardowych efektów wizualnych, suwaków, unikalnych galerii i innych elementów, które przyciągają uwagę. Najczęściej to właśnie specjaliści, którzy kodują w tym języku, realizują wizje najbardziej kreatywnych projektantów i badaczy UX. Warto również zauważyć, że JavaScript jest widoczny dla użytkownika i działa lokalnie na komputerze. Dzięki temu serwer nie jest przeciążony, a cały serwis działa szybko i sprawnie z punktu widzenia użytkownika. Podobnie jak w przypadku kodu HTML i CSS, można zobaczyć fragmenty kodu JavaScript na stronie internetowej. Jednak nie ma to wpływu na bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie działania są wykonywane przez skrypty w języku PHP, jak już wspomnieliśmy.
Frameworki – Starannie zaplanowane struktury i implementacja strony internetowej
Frameworki są podstawą dla stron internetowych, aplikacji internetowych i innych produktów, które narzucają działanie w określonym systemie według konkretnego wzorca. Służą one do porządkowania pracy i pomagają w niej, umożliwiając tworzenie wielu zaawansowanych rozwiązań dla witryn internetowych i nie tylko. Vue.js – Framework JavaScript Laravel – Framework PHP i estetyczne interfejsy graficzne, dostosowane do najwyższych standardów User Experience, mogą istnieć dzięki wykorzystaniu React.js. Jest to biblioteka języka programowania JavaScript, stworzona przez jednego z pracowników Facebooka, który wykorzystał swoje zainteresowanie językiem PHP podczas jej budowy.
Podsumowanie
Po zapoznaniu się z tekstem można zrozumieć, do czego służą poszczególne języki programowania i wybrać te, które będą odpowiednie do budowy strony internetowej z różnymi funkcjonalnościami. Należy jednak zauważyć, że wybór najlepszego języka programowania dla danej branży lub konkretnej witryny internetowej jest trudnym zadaniem. Czasami trzeba skupić się na określonych funkcjonalnościach, aby dokonać właściwego wyboru języka. Decyzje w tej kwestii powinny być podejmowane przez specjalistów, aby zapewnić klientowi pełną satysfakcję z otrzymanego interaktywnego produktu o wysokiej jakości. Większość projektów realizowanych prze ze mnie posiada zaawansowane funkcjonalności i skomplikowaną strukturę. Moim zadaniem jest stworzenie projektu, który uczyni nawet najtrudniejsze technicznie akcje dla użytkownika łatwymi do wykonania. Czasami tego typu projekty stanowią wyzwanie, ale zawsze udaje mi się je zakończyć sukcesem. Warto pamiętać, że umieszczenie najbardziej skomplikowanych akcji w prostym i przydatnym interfejsie wymaga wykorzystania nowoczesnych technologii i niekończących się linii kodu.